Salon optyczny Olsztyn
Jakie są dostępne formy płatności?
W salonach Polus Optyk zapłacisz gotówką, kartą płatniczą, blikiem lub przelewem przed realizacją zamówienia
Czy salony Polus Optyk są czynne w soboty?
Tak, w każdą sobotę (w godz. 10-14) czynny jest salon Polus Optyk w centrum Olsztyna, przy ul. 11 Listopada 5.
Czy jest możliwość wysyłki okularów?
Tak, wysyłamy gotowe okulary przesyłką kurierską lub do paczkomatów w Polsce i za granicą.
Czy można zamówić soczewki kontaktowe online?
Tak, możesz zamówić soczewki kontaktowe z wygodną dostawą do domu w naszym sklepie online: sklep.polusoptyk.pl.
Czy w salonie jest możliwość refundacji recept z NFZ?
Tak, mamy podpisaną umowę z NFZ. Jeśli przyjdziesz do nas z receptą, obniżymy cenę szkieł okularowych o kwotę refundacji.
Szkła do okularów
Jaki jest czas oczekiwania na okulary?
Czas oczekiwania na okulary korekcyjne zależy od rodzaju soczewek. Na okulary ze szkłami jednoogniskowymi oczekujemy około 1-3 dni. Realizacja recepty na okulary progresywne, do pracy biurowej, barwione trwa ok. 2-5 dni. Jeśli nie możesz zbyt długo czekać na nowe okulary, poinformuj nas o tym. Wybierzemy dla Ciebie najlepszą opcję.
Czy szkła okularowe powinny mieć antyrefleks?
Tak! Antyrefleks to powłoka, która zwiększa przejrzystość soczewki okularowej, eliminuje odbicia światła i odblaski, a także poprawia kontrast i zwiększa przejrzystość widzenia.
Chcę kupić okulary. Czy potrzebuję recepty?
Nie. Wystarczy, że umówisz się na wizytę w jednym z naszych salonów optycznych. W każdym salonie Polus Optyk w Olsztynie jest gabinet, w którym wykonujemy badania wzroku. Jeśli nie masz recepty na okulary, możesz skorzystać z badania u naszych optometrystów
Kiedy warto sięgnąć po szkła progresywne?
Szkła progresywne to świetna propozycja dla osób po 45. roku życia. Kiedy inne, prostsze rozwiązania zawodzą, soczewki progresywne pozwalają na ostre widzenie na wszystkie odległości. Nie musisz już wyrabiać i nosić dwóch par okularów
Ile wynosi gwarancja na szkła i oprawy?
Wszystko zależy od konkretnego modelu okularów. Standardowo gwarancja na oprawy i szkła wynosi od 12 do 24 miesięcy.
Oprawy okularowe
Czy optyk pomoże mi dobrać oprawki?
Tak! Optyk jest ekspertem w dziedzinie dobierania odpowiednich szkieł i opraw okularowych. Optycy w salonach Polus Optyk w Olsztynie są ponadto stylistami opraw okularowych, którzy wykorzystują innowacyjne metody, aby dopa
Z czego wykonane są oprawy okularowe?
Najmodniejsze oprawy okularowe wykonane są ze złota, srebra, stali nierdzewnej, tytanu, karbonu oraz acetatu (octanu celulozy). Stylista opraw okularowych w Polus Optyk pomoże Ci wybrać model idealnie dopasowany do Twoich potrzeb i trybu życia.
Jakie są rodzaje opraw okularowych?
Wybierając oprawki do okularów, pod uwagę możesz wziąć nie tylko materiał, z którego zostały wykonane, ale również kształt i rodzaj konstrukcji. Do wyboru masz oprawki okrągłe, panto, owalne, pilotki, kwadratowe, prostokątne i motyle. Jeśli chodzi o konstrukcję, możesz wybrać oprawki do okularów z żyłką, półpełne, z pełną ramką, bezramkowe (patentki).
Czy można wstawić moje szkła w nową oprawkę?
Tak, to możliwe! Wszystko zależy jednak od rozmiaru szkieł. Wystarczy, że odwiedzisz salon Polus Optyk w Olsztynie, a nasi specjaliści sprawdzą, jaki rodzaj oprawki idealnie dopełni Twoje soczewki okularowe. Co ważne, szlifujemy szkła na miejscu, umożliwiając szybkie dopasowanie i odbiór nowych okularów.
Czy możliwe jest wstawienie nowych szkieł w moją ulubioną oprawkę?
Tak! Wstawiamy nowe szkła do noszonych oprawek. Umów się na wizytę w salonie Polus Optyk, zabierz ze sobą swoje okulary, a nasi specjaliści zbadają Twój wzrok, dobiorą odpowiednią korekcję i doradzą Ci, jakie szkła warto wstawić w Twoją ulubioną oprawkę.
Stylista opraw okularowych
Co robi stylista opraw okularowych?
Profesjonalny stylista opraw okularowych doradzi Ci, jakie wybrać oprawki do okularów. Poświęci na to kilkadziesiąt minut, stosując nowoczesne metody doboru opraw okularowych do kształtu twarzy, typu urody, kolorów oczu i włosów, karnacji oraz odpowiednio do Twojego stylu życia.
Czy w każdym salonie optycznym jest stylista?
W każdym salonie Polus Optyk w Olsztynie znajdziesz doświadczonego stylistę opraw okularowych.
Jak dobrać kolor oprawek?
Dobierając kolor oprawek, stylista opraw okularowych korzysta m.in. z techniki pigmentacyjnej prostej i kolorowej, wykorzystując koło kolorów, żeby sprawdzić, jakie barwy (ciepłe czy zimne) idealnie współgrają z Twoją karnacją.
Jaki kształt oprawek do mnie pasuje?
Wybierając idealne oprawki, stylista weźmie pod uwagę Twój typ twarzy oraz kształt oprawek. Kształt oprawy okularowej (okrągła, panto, owalna, typu aviator, kwadratowa, prostokątna i motyla) powinien pozostawać w kontraście z obrysem twarzy, biorąc pod uwagę również Twój profil.
Okulary przeciwsłoneczne
Jakie okulary przeciwsłoneczne do jazdy samochodem wybrać?
Do jazdy samochodem wybierz okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV 400 i powłoką polaryzacyjną, która niweluje odblaski, wyostrza kolory i podkreśla kontrasty. Zwrócić ponadto uwagę na to, że okulary do jazdy samochodem muszą być dopuszczone do użytku w ruchu drogowym. Unikaj zatem używania za kierownicą okularów z kategorii 4, o bardzo mocnym zaciemnieniu, przepuszczających zaledwie 3-8 proc. światła.
Co to polaryzacyjne okulary przeciwsłoneczne?
Soczewki okularowe z powłoką polaryzacyjną wyróżnia wyjątkowa struktura, która zapobiega oślepieniu przez refleksy. Umożliwia ponadto wyraźne widzenie kontrastów i kolorów, dzięki czemu okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją są polecane kierowcom.
Jak działają okulary fotochromowe?
Okulary fotochromowe wyposażone są w dobrej klasy soczewki korekcyjne, które automatycznie reagują na ostre światło, zapewniając oczom ochronę przed promieniowaniem UVA i UVB o każdej porze roku. Korekcyjne soczewki fotochromowe wyróżnia przy tym niskie szczątkowe zabarwienie w pomieszczeniach, co gwarantuje pełen komfort stosowania wewnątrz i na zewnątrz budynków.
Czy muszę zwracać uwagę na ochronę UV, kupując okulary przeciwsłoneczne?
Zawsze zwracaj uwagę na to, czy okulary przeciwsłoneczne mają odpowiedni filtr UV. Ochronisz w ten sposób swoje oczy przed chorobami, w tym zaćmą i rakiem, powodowanymi przez ultrafioletowe promieniowanie słoneczne. Wszystkie okulary, dostępne w salonach Polus Optyk w Olsztynie oraz w sklepie internetowym mają filtr UV 400, w stu procentach uniemożliwiający rzedostanie się do oczu szkodliwego promieniowaniu UVA i UVB.
Czy są okulary przeciwsłoneczne z indywidualnie dobraną korekcją?
Tak, w salonach Polus Optyk zbadamy o Twój wzrok i dobierzemy odpowiednie, barwione szkła korekcyjne do wybranych przez Ciebie okularów przeciwsłonecznych od topowych marek na rynku
Akcesoria do okularów
Czy ściereczkę do okularów można prać?
Tak! Ściereczka do okularów również wymaga regularnego czyszczenia. Codziennie wytrzepuj z niej nagromadzony kurz i brud. Możesz wyprać ją ręcznie w zimnej wodzie, z kilkoma kroplami łagodnego mydła. Unikaj szorowania. Wystarczy namoczyć ściereczkę i pozostawić ją na kilka minut w wodzie, a następnie wypłukać. Piorąc ściereczkę w pralce, użyj delikatnego detergentu bez wybielacza oraz bez środka zmiękczającego. Po praniu pozwól ściereczce swobodnie wyschnąć.
Czym nie czyścić okularów?
Czyszcząc swoje okulary korekcyjne, unikaj produktów, które zawierają ostre substancje chemiczne, w tym o właściwościach ściernych. Wystarczy ciepła woda i odpowiednia ściereczka z mikrofazy, aby utrzymać higienę soczewek okularowych oraz oprawy. Nie używaj szorstkich ręczników papierowych i zwykłych chusteczek higienicznych, które mogłyby porysować szkła.
Czy można stosować nakładki słoneczne na okulary korekcyjne?
Tak! Magnetyczne nakładki słoneczne na okulary korekcyjne powstały z myślą o tym, aby ułatwić osobom, które muszą nosić okulary korekcyjne na co dzień, czerpanie pełnej radości ze słonecznych dni, bez ryzyka chorób oczu i narażenia na oślepienie, np. podczas jazdy samochodem.
Naprawa i serwis okularów
Czy optyk naprawia zepsute okulary?
Tak, optycy rzemieślnicy w salonach Polus Optyk w Olsztynie zajmują się naprawą i serwisem okularów korekcyjnych oraz przeciwsłonecznych.
Czy opłaca się korzystać z serwisu okularów?
Tak. Serwis okularów to usługa, dostępna w salonach Polus Optyk w Olsztynie, dzięki której możesz oddać zakupione u nas okulary do naprawy lub renowacji, gdy dojdzie do uszkodzenia mechanicznego oprawy lub zużycia jej elementów. Możesz zlecić również czyszczenie okularów oraz zdecydować się na wymianę szkieł, jeśli doszło do zarysowania.
Ile trwa naprawa okularów u optyka?
Wszystko zależy od tego, jaki element okularów został uszkodzony i w jakim stopniu. Jeśli dojdzie do uszkodzenia szkieł lub zniszczenia oprawy, zamówienie nowych części i naprawa może potrwać kilka dni. Jeśli chodzi o dokręcenie śrubek, wymianę fleksów, nanośników, zerwanej żyłki lub końcówek zauszników, optyk rzemieślnik może wykonać naprawę od ręki, w ciągu ilkunastu minut do godziny.
Ubezpieczenie okularów
Jak ubezpieczyć okulary w salonie optycznym?
Ubezpieczenie okularów w salonach Polus Optyk w Olsztynie zawieramy w dniu odbioru gotowych okularów korekcyjnych lub przeciwsłonecznych z korekcją. Wystarczy podpisać przygotowaną umowę i opłacić jednorazową składkę.
Gdzie obowiązuje ubezpieczenie na okulary?
Ubezpieczenie na okulary obowiązuje na terenie całego świata. Nie ważne, gdzie doszło do nieszczęśliwego wypadku, wystarczy zgłosić się ze szkodą do jednego z naszych salonów optycznych na terenie Olsztyna.
Kiedy rozpoczyna się i kończy ubezpieczenie okularów?
Ochrona Twoich okularów rozpoczyna się następnego dnia po zawarcia umowy ubezpieczenia w salonie optycznym Polus Optyk. Ubezpieczenie kończy się zaś po upływie 365 dni.
Soczewki kontaktowe
Kto dobiera soczewki kontaktowe?
Doborem soczewek kontaktowych w salonach Polus Optyk zajmują się optometryści kontaktolodzy. Podczas Twojej wizyty specjalista wykona wszelkie badania pomiarowe i kwalifikacyjne. Oceni również stan Twoich oczu. Optometrysta nauczy Cię ponadto, jak zakładać i zdejmować soczewki kontaktowe oraz opowie o właściwej pielęgnacji.
Czy są soczewki kontaktowe korygujące astygmatyzm?
Tak. Soczewki kontaktowe do korygowania astygmatyzmu to soczewki toryczne. Możesz wybrać soczewki toryczne jednodniowe, dwutygodniowe lub miesięczne, dostępne od ręki w salonach Polus Optyk w Olsztynie lub w naszym sklepie online.
Czy są soczewki kontaktowe progresywne?
Tak. Soczewki progresywne, inaczej soczewki multifokalne lub wieloogniskowe, do korekcji prezbiopii (starczowzroczności) zalecane są osobom po 40. roku życia. Dzięki nim możesz zrezygnować z noszenia dwóch par okularów (do dali i do bliży). Stanowią również świetną alternatywę dla okularów progresywnych.
Z czego zrobione są soczewki kontaktowe?
Miękkie soczewki kontaktowe, wykonane z polimeru, dzielimy na hydrożelowe oraz silikonowo-hydrożelowe. Po uwodnieniu materiał staje się miękki i elastyczny.
Soczewki kontaktowe czy okulary – co jest lepsze?
Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji. Nie da się jednoznacznie określić, która metoda korekcji wad wzroku jest lepsza. Nie wszyscy mogą i lubią nosić soczewki kontaktowe, czasem bywają noszone zamiennie z okularami, jednak to rozwiązanie ma wiele korzyści. Soczewki kontaktowe nakładane są bezpośrednio na gałkę oczną, dzięki czemu pole widzenia jest maksymalnie szerokie. Uzyskujesz dobrą widoczność, niezależnie od pogody. Nie musisz martwić się chociażby o parowanie szkieł oraz możesz swobodnie nosić okulary przeciwsłoneczne i uprawiać dowolną dyscyplinę sportu.
Akcesoria do soczewek kontaktowych
Co jest potrzebne do soczewek kontaktowych?
Do pielęgnacji soczewek kontaktowych używaj specjalnego płynu, pojemnika na soczewki kontaktowe, dodatkowych preparatów czyszczących i dezynfekujących. Jeśli pojawi się uczucie suchości lub zmęczenia oczu, możesz zastosować specjalne krople do oczu dla osób, noszących soczewki kontaktowe.
Jak długo można nosić soczewki kontaktowe?
Osoby, które na co dzień borykają się z problemem suchych oczu lub mają bardzo wrażliwe oczy, nie powinny nosić soczewek dłużej niż 12 godzin. Warto również zdejmować soczewki kontaktowe nie później niż 2 godziny przed snem oraz stosować nawilżające krople do oczu.
Co zrobić, gdy soczewka kontaktowa spadnie na podłogę?
Może się zdarzyć, że soczewka kontaktowa wypadnie z oka lub spadnie na podłogę podczas zakładania. Jeśli używasz soczewek jednorazowych, po prostu ją wyrzuć, wyjmij z opakowania nową i załóż. Podobny sposób postępowania rekomendowany jest również w przypadku soczewek dwutygodniowych i miesięcznych. Przemycie soczewki, która spadła na ziemię, płynem dezynfekującym nie gwarantuje bowiem usunięcia wszystkich zanieczyszczeń. Ponadto soczewka mogła ulec uszkodzeniom, niewidocznym gołym okiem i może wywołać nie tylko podrażnienie oka, ale również spadek ostrości widzenia.
Badania wzroku
Do kogo udać się na badanie wzroku?
Badania wzroku przeprowadzają okulista i optometrysta. Jeśli masz chore oczy lub chcesz wykluczyć jakieś schorzenie, udaj się do okulisty. Jeśli widzisz niewyraźnie, potrzebujesz okularów lub soczewek kontaktowych, umów się na wizytę do optometrysty.
Ile trwa badanie wzroku?
Badanie wzroku trwa od 30 do 60 minut. Wszystko zależy od problemu, z którym przychodzisz do optometrysty.
Jak często trzeba badać wzrok?
Wszystko zależy od wieku pacjenta. W przypadku dzieci zaleca się przeprowadzanie badania raz w roku. Osoby w wieku 20-40 lat mogą wykonywać badania wzroku co dwa lata, jeśli specjalista nie zaleci częstszych wizyt i nie ma podejrzenia schorzeń oczu. Osoby starsze powinny badań wzrok co roku, aby specjalista mógł zidentyfikować zwyrodnienia plamki żółtej, sprawdzić ciśnienie w oku i wykluczyć zaćmę
Rozszerzone badania dzieci
Czy badacie dzieci?
Tak. Doświadczeni optometryści w salonach Polus Optyk w Olsztynie przeprowadzają podstawowe i rozszerzone badania dzieci
Czy badacie dzieci z zezem i niedowidzeniem?
Tak, optometryści w salonach Polus Optyk w Olsztynie dysponują odpowiednią wiedzą i nowoczesnym sprzętem do badań dzieci z problemami zezowymi i niedowidzeniem.
Kiedy udać się z dzieckiem do optometrysty na rozszerzone badania?
W salonach Polus Optyk w Olsztynie przeprowadzamy rozszerzone badania u dzieci od 4. roku życia. Podczas badania dokładnie sprawdzimy, jak widzi Twoje dziecko, z czym może mieć problem w szkole i udzielimy wskazówek do dalszej pracy, jeśli będzie potrzebna.
Terapia widzenia
Czy zez jest uleczalny?
Wcześnie wykrytego zeza trzeba i można wyleczyć. Metodę leczenia dobiera okulista lub optometrysta po wykonaniu szeregu badań wzroku i stanu oczu.
Jak wyleczyć zeza u dziecka?
Główną metodą leczenia zeza u dzieci są okulary korekcyjne, zwłaszcza wtedy, gdy zez towarzyszy wadom wzroku (nadwzroczność, krótkowzroczność, astygmatyzm). Specjaliści zalecają również regularne ćwiczenia oka, które stymulują do pracy mięśnie, kontrolujące ruch gałek ocznych. Ćwiczenia pomagają usprawnić oczy i wspomóc wyleczenie wady. W poważnych przypadkach aleca się wykonanie
operacji korekcyjnej.
Na czym polega rehabilitacja wzroku dzieci i dorosłych?
Terapia widzenia w salonach Polus Optyk w Olsztynie obejmuje ćwiczenia wzrokowe, dopasowane do problemów pacjenta – dziecka lub dorosłego. Celem zajęć jest wykształcenie i usprawnienie prawidłowego funkcjonowania układu wzrokowego. Wiele ćwiczeń dla dzieci wykonujemy w formie zabaw i gier. Przygotowujemy również zestawy do ćwiczeń w domu.
Kontrola progresji krótkowzroczności
Jak zahamować krótkowzroczność u dziecka?
W salonach Polus Optyk badamy dzieci krótkowzroczne, aby dobrać i omówić z rodzicami sposób na hamowanie krótkowzroczności. Do najskuteczniejszych metod hamowania progresji krótkowzroczności u dzieci zalicza się: okulary korekcyjne (np. MiYOSmart), miękkie soczewki kontaktowe (np. MiSight), ortokorekcję oraz atropinizację.
Jak zapobiegać krótkowzroczności u dziecka?
Zadbaj o to, aby dziecko spędzało jak najwięcej czasu na podwórku (min. 2 godz. dziennie). Ogranicz dziecku czas, spędzany przed ekranami, na które patrzy z bliska (smartfon, tablet). Zachęcaj dziecko do robienia przerw, nawet podczas nauki i czytania, najlepiej co 20 min. Badaj wzrok dziecka raz w roku.
Do którego roku życia rozwija się wzrok?
Wzrok Twojego dziecka rozwija się od urodzenia do 8. roku życia. Pierwsze lata są kluczowe, dlatego warto badać wzrok dziecka przynajmniej raz w roku, jeśli specjalista nie zaleci częstszych wizyt.