Astygmatyzm – okulary a zawroty głowy. Co warto wiedzieć?
Nowe okulary czasami stanowią wyzwanie dla oczu. Bo zdarza się, że ich założenie wywołuje różne dolegliwości typu zawroty głowy, a nawet uczucie „uciekania podłogi” spod stóp. W przypadku astygmatyzmu to proces adaptacji. Dzisiaj powiemy, jak skutecznie przyzwyczaić się do nowych okularów, minimalizując skutki uboczne.
Spis treści:
- Astygmatyzm a zawroty głowy – co trzeba wiedzieć?
- Astygmatyzm. Okulary a zawroty głowy – dlaczego się pojawiają?
- Jak pozbyć się zawrotów głowy od okularów dla astygmatyków?
Astygmatyzm a zawroty głowy – co trzeba wiedzieć?
Astygmatyzm to wada wzroku, która wynika z nieregularnego kształtu rogówki lub soczewki oka. W efekcie tego obraz skupia się nierównomiernie na siatkówce, co powoduje problemy z ostrością widzenia zarówno w bliży, jak i dali.
Astygmatyzm a zawroty głowy to częste zjawisko. Nieregularne skupienie obrazu zakłóca percepcję przestrzenną i równowagę, co prowadzi do uczucia dezorientacji i zawrotów głowy. Ratunkiem wtedy okazują się nowe okulary na astygmatyzm. Nierzadko jednak wywołują one nie lada dekoncentrację, bo okazuje się, że potęgują wspomniane dolegliwości lub wywołują nowe. Zaraz przeczytasz, co to oznacza!
Astygmatyzm. Okulary a zawroty głowy – dlaczego się pojawiają?
Nowe soczewki na astygmatyzm początkowo powodują dyskomfort. A to dlatego, że oczy przechodzą proces adaptacji do okularów. Te objawy, takie jak zawroty głowy, powinny minąć – czasami po tygodniu, zdarza się jednak, że po 2 tygodniach lub nieco dłużej.
A jakie są objawy adaptacji do okularów na astygmatyzm? Zawroty głowy to jedna z najczęstszych dolegliwości. Nowe szkła wprowadzają pewne zmiany w percepcji w przestrzeni, co czasem powoduje dezorientację. Nierzadko też występuje rozmyty obraz, ból głowy i oczu, a także wrażenie „uciekającej podłogi”. Niektórzy mają odczucie, jakby ziemia falowała lub była nierówna. To efekt korekcji astygmatyzmu, który wpływa na percepcję poziomych linii. W początkowej fazie noszenia okularów, zwłaszcza podczas ruchu, możesz zatem odczuwać pewną niestabilność.
Jak pozbyć się zawrotów głowy od okularów dla astygmatyków?
Teraz już wiesz, jakie dolegliwości wywołuje astygmatyzm. Okulary a zawroty głowy w tym przypadku to również częste zjawisko.
W przypadku zawrotów głowy i innych objawów po założeniu okularów przede wszystkim daj sobie czas – te niedogodności powinny ustąpić do dwóch tygodni. Koniecznie unikaj noszenia naprzemiennie starych i nowych okularów – lepiej, by w razie potrzeby, stopniowo przyuczać się do noszenia nowych okularów, a nie wracać do starych. W razie wątpliwości skontaktuj się ze specjalistą.
A jeśli zależy Ci na tym, żeby okulary na astygmatyzm były idealnie dobrane, zdecyduj się na sprawdzone badanie wzroku – Olsztyn to jedno z miast, gdzie znajdziesz wielu renomowanych optyków na przykład w Polus Optyk.