4 sposoby na skuteczną ochronę oczu przed UV
Wakacje zbliżają się wielkimi krokami. Czy wybraliście już okulary chroniące przed słońcem?
Co roku w maju pojawiają się artykuły w prasie na temat niekorzystnego działania promieni UVA i UVB na nasze oczy. Wiemy jakie filtry powinny mieć soczewki w okularach przeciwsłonecznych aby były skuteczne. A co z osobami które noszą okulary korekcyjne?
Oto kilka rozwiązań:
1. SOCZEWKI KONTAKTOWE + OKULARY PRZECIWSŁONECZNE – rozwiązanie dla osób, które są użytkownikami soczewek kontaktowych.
Zaletą jest nieograniczona ilość modnych okularów przeciwsłonecznych, które możemy wybrać. Dla osób wybierających się w podróż w okresie wakacyjnym zaleca się przejście na soczewki jednodniowe. Odpadnie nam codzienna pielęgnacja.
2. OKULARY KOREKCYJNE BARWIONE NA STAŁE – do wybranej oprawy okularowej szlifujemy szkła barwione z korekcją klienta.
Zalety:
- dobre widzenie
- szeroki wybór barwień i absorpcji,
- barwienia pełne lub gradalne
- opcjonalnie można uszlachetnić soczewkę filtrem UV 400 lub wybrać modna w tym roku lustrzankę.
Dla mnie przy tym rozwiązaniu, najgorsze jest noszenie drugiej pary okularów z soczewkami jasnymi przy sobie. Jeśli zajdzie słońce lub wejdę do sklepu muszę okulary słoneczne zmienić na jasne (nie mogę zdjąć okularów w ogóle z nosa bo widzę bardzo niewyraźnie).
Ciągle dość wysoki jest koszt soczewek korekcyjnych barwionych z polaryzacją. Wędkarze muszą to przemyśleć.
3. OKULARY KOREKCYJNE ZE SZKŁAMI FOTOCHROMOWYMI – automatycznie reagują na światło zabarwiając się, zapewniając inteligentną ochronę przed słońcem.
Zalety:
- na wakacje można zabrać jedna parę okularów która spełni 2 funkcje – zabarwi się na zewnatrz, rozjaśnią się w pomieszczeniu w ciągu 2 minut
- Bezpieczne – 100 % ochrony przed UV
Wybierając produkty markowe np. Transition czy Sensity, mamy pewność że soczewki bardzo szybko zareagują na zmianę oświetlenia. Dodatkowo soczewka jest zupełnie jasna w ciemności.
Słaba strona to barwienie się soczewek w pochmurne dni, kiedy jest dużo promieniowania UV lub w pomieszczeniu przy oknie. Wiem, że nie wszyscy to lubią.
Najczęściej wybierane jest barwienie szare i brązowe. Klienci mówią że w brązie świat jest bardziej kolorowy, ciepły a w szarym zwiększa się kontrast.
Soczewek fotochromowych i z polaryzacją nie powinno się montować do opraw na żyłkę.
4. NAKŁADKA SŁONECZNA NA OKULARY – najczęściej posiada też polaryzację.
Atutem jest niska cena i możliwość podnoszenia jej do góry w zależności od nasłonecznienia. W zestawieniu z eleganckimi okularami nie wygląda to niestety estetycznie.