P
O
L
U
S
_
POLUS

4 sposoby na skuteczną ochronę oczu przed UV

Wakacje zbliżają się wielkimi krokami. Czy wybraliście już okulary chroniące przed słońcem?
Co roku w maju pojawiają się artykuły w prasie na temat niekorzystnego działania promieni UVA i UVB na nasze oczy. Wiemy jakie filtry powinny mieć soczewki w okularach przeciwsłonecznych aby były skuteczne. A co z osobami które noszą okulary korekcyjne?
Oto kilka rozwiązań:

1. soczewki kontaktowe  + okulary przeciwsłoneczne - rozwiązanie dla osób które są użytkownikami soczewek kontaktowych.  Zaletą jest nieograniczona ilość modnych okularów przeciwsłonecznych które możemy wybrać .

Dla osób wybierających się w podróż w okresie wakacyjnym zaleca się przejście na soczewki jednodniowe. Odpadnie nam codzienna pielęgnacja.

2. okulary korekcyjne barwione na stałe - do wybranej oprawy okularowej szlifujemy szkła barwione z korekcją klienta.

Zaletą jest:

  • dobre widzenie
  • szeroki wybór barwień i absorpcji,
  • barwienia pełne lub gradalne
  • opcjonalnie można uszlachetnić soczewkę filtrem UV 400 lub wybrać modna w tym roku lustrzankę.

Dla mnie przy tym rozwiązaniu, najgorsze jest noszenie drugiej pary  okularów  z soczewkami  jasnymi przy sobie. Jeśli zajdzie słońce lub wejdę do sklepu muszę okulary słoneczne zmienić na jasne  (nie mogę zdjąć okularów w ogóle z nosa bo  widzę bardzo niewyraźnie).
Ciągle dość wysoki jest koszt soczewek korekcyjnych barwionych z polaryzacją. Wędkarze musza to przemyśleć.

3. okulary korekcyjne ze szkłami fotochromowymi - automatycznie reagują na światło zabarwiając się, zapewniając inteligentną ochronę przed słońcem.

Zalety :

  • na wakacje można  zabrać jedna parę okularów która spełni 2 funkcje  - zabarwi się  na zewnatrz, rozjaśnią się w pomieszczeniu w ciągu 2 minut
  • Bezpieczne - 100 % ochrony przed  UV

Wybierając produkty markowe np. Transition czy Sensity, mamy pewność że soczewki bardzo szybko zareagują na zmianę oświetlenia. Dodatkowo soczewka jest zupełnie jasna w ciemności.
Słaba strona to barwienie się soczewek w pochmurne dni, kiedy jest dużo promieniowania UV lub w pomieszczeniu  przy oknie. Wiem, że nie wszyscy to lubią.
Najczęściej wybierane jest barwienie szare i brązowe. Klienci mówią że w brązie świat jest bardziej kolorowy, ciepły a w  szarym zwiększa się kontrast.
Soczewek fotochromowych  i z polaryzacją nie powinno się montować do opraw na żyłkę.

4. nakładka słoneczna na okulary - najczęściej posiada tez polaryzację.

Atutem jest niska cena i możliwość podnoszenia jej do góry w zależności od nasłonecznienia.  W zestawieniu z eleganckimi okularami nie wygląda to niestety estetycznie.